BugFix, MSSQL

Invalid object name ‘INFORMATION_SCHEMA.tables’ hatası ve çözümü

Veritabanınızı kurdunuz herşeyiniz tamam derken , programınız veritabanına bağlanmaya çalışırken bu hatayı alıyorsunuz ?

Sql Management Studio da yazıyorsunuz hata almıyorsunuz ? Ne zaman başka program bağlanmak istese hata alıyorsunuz ? Farkediyorsunuz ki büyük harflerle sorgu yazdığınızda hata almıyorsunuz , I İ harflerinde bir sorun oluştuğunu farkediyorsunuz ?

Ne yapmanız gerekiyor ? SQL server kurulumunuzu yeniden setup exe üzerinden çalıştırmak ve collation tipini değiştirmek zorundayız.

Öncelikle veritabanlarımızı güvenlik amaçlı yedeklemek zorundayız , bu bir zorunluluktur atlanması asla tercih edilmemeli çünkü setup.exe yeniden çalıştığında veritabanlarını silecektir.

SELECT SERVERPROPERTY('COLLATION')

Komutu ile server collation u nedir öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki komutları SQL server kurulum klasöründe komut istemi ile gerçekleşitirin. Powershell ile yapabilirsiniz. Benim iso dosyamı H diskine çıkardım , siz kendine göre yolları ayarlamalısınız.

PS H:> ./Setup /ACTION=REBUILDDATABASE /INSTANCENAME=MSSQLSERVER /SQLSYSADMINACCOUNTS=Administrator /SAPWD=şifreniz/SQLCOLLATION=SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS

Böylece karakter sorunu çözülmektedir. Kendi yazılımlarınızın çalıştığı veritabanlarına sahipseniz Türkçe collation kullanıyorsanız , sorgularınızdaki büyük küçük harf yazılmış sorguları gözden geçirin sorununuz çözülecektir.

Farklı ingilizce kaynak : https://docs.microsoft.com/en-us/sql/relational-databases/collations/set-or-change-the-server-collation?view=sql-server-2017#changing-the-server-collation-in-sql-server


https://www.mssqltips.com/sqlservertip/3519/changing-sql-server-collation-after-installation/

Benzer Yazılar:

    None Found


This post has been seen 4121 times.
İlk yorum yazan sen ol.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir